Krisztus I.Ján. 3. 18-24. 18Gyermekeim, ne szóval szeressünk, ne is nyelvvel, hanem cselekedettel és valóságosan. 19Ebből tudható, hogy az igazságból valók vagyunk. És akkor az ő színe előtt azzal biztatjuk a szívünket, 20hogy bár a szívünk elítél, Isten mégis nagyobb a mi szívünknél, és mindent tud. 21Szeretteim, ha pedig a szívünk nem ítél el, bizalommal szólhatunk Isten előtt; 22és amit kérünk, megkapjuk tőle, mert megtartjuk parancsolatait, és azt tesszük, ami kedves őelőtte.

23Az ő parancsolata pedig az, hogy higgyünk az ő Fiának, a Jézus Krisztusnak nevében, és szeressük egymást, ahogyan erre parancsolatot adott nekünk. 24Aki pedig megtartja az ő parancsolatait, az őbenne marad, és ő is abban; és ezt, hogy ő bennünk van, abból tudjuk meg, hogy a Lelkéből adott nekünk.

Keresztyén Gyülekezet! Kedves Testvéreim az Úr Jézus Krisztusban!

1./ Isten előtt megálló szív harca ez az ige.
Ezt az Isten előtt megálló ember érzését
írja le Reményik Sándor: Az én szívem is elhagyott engem, című versében.
Ez a legnagyobb bűn.
Ez a legszörnyűbb büntetés.
S a legnagyobb nyomorúság is ez:
Elhagyott engem az én szívem is.


A 40 zsoltár 13. verse alapján születtek ezek a sorok, amelyek a lélek mélységébe vezetnek bennünket, amikor vádol a szív. A szív vádolása emberlétünk belső mértéke. Vészjelző készülék. Olyan, mint a láz, mely alattomos betegség adott pillanatban egyedüli jelzője kifelé.
Művészek sokféleképpen megfogalmaztak a lélek a belső harcát. Caligula helytartója című drámában, a helytartó, aki engedelmességet esküdött a császárnak, de szereti azt a népet is, amelyet most a pusztulásba sodorna, ha teljesítenie a császár parancsát, meggyalázná jeruzsálemi templomot a császár szobrával. A helytartó és a főpap vitázik. Végül a főpap az ateista istenképpel érvel, az Isten a nép hite. A láthatatlan Isten nagyobb a mi szívünknél. Hihetetlen ábrázolás mindkettőről csorog verejték, nem csupán egy faladatot hajtanak végre, szeretik a rájuk bízottakat, szeretik a feletteseiket, a helytartó a császárt, a főpap Istent. Ilyenkor születnek az igazi döntések.

Kedves Testvéreim! Amikor a mai napon emlékezünk, kérjük Istent, adjon nekünk ilyen vezetőket, akik nem csupán a faladatot, és a hasznot látják. Isten adjon olyan vezetőket családban, egyházban, munkahelyen, az országban, világban, akik nem csupán a saját érdekeiket nézik, a gyors hasznot, hanem szeretik a rájuk bízottakat. Ilyen lelkületű vezetés mellett ez a gazdasági csőd nem következhetett volna be.
Ugyan ilyen belső harcok szomorú dokumentumai, az öngyilkosok hátra hagyott-levelei.

Sokan igyekeznek kikapcsolni minden felelősség vállalást, hogy később ne legyen kellemetlenségük. A párnába fojtott könnyek: „ne szólj szám, nem fáj fejem:” Ám ha a száj elhallgat, szól a szív. Nem fáj a fej, de mardos a szív. S a szív vádjai aztán kitörnek a felszínre is. Idegi, robbanásban. Alkoholfogyasztásban.

Testvéreim! A szívhangjait elnyomhatja a nappali zaj, de az éjszaka csendje fülsüketítően hangossá teszi. Erről ír János apostol, aki bizonyára sokszor hallotta a Mester szavait: „Nem tudjátok milyen lélek van bennetek. (Lk9..55. )
Kedves Testvéreim! Csodálatos, amikor ennyire minden elhagy, akkor is, sőt akkor, van velem Isten.

Ady Endre ezt így élte meg: Az Úr érkezése


Mikor elhagytak,
Mikor a lelkem roskadozva vittem,
Csöndesen és váratlanul
Átölelt az Isten.
Nem harsonával,
Hanem jött néma igaz öleléssel,
Nem jött szép, tüzes nappalon,
De háborús éjjel.

És megvakultak
Hiú szemeim. Meghalt ifjúságom,
De őt, a fényest, a nagyszerűt,
Mindörökre látom

2./ Bizalommal mehetünk az Istenhez
Aki megpróbálta tudja, teljesen felesleges dolog azon fáradozni, hogy a lelkiismeretünket elhallgattassuk. Később újra esőbben jelentkezik, talán nem azon az éjszakán, de ezt a lelkiismeretet át lehet hangolni az Isten „hullámhosszára.” Istenére, akinek a szeretete nagyobb, hatalmasabb minden bűnünknél. Így lehetünk tanúi Isten lélek gyógyító munkájának. Isten már az Ótestamentumban végezte ezt a munkát. „Szóljatok Jeruzsálem szívéhez, és hirdessétek neki, hogy letelt rabsága, megbűnhődött bűnéért, hiszen kétszeresen sújtotta az ÚR keze minden vétkéért.” És. 40.2 „Azért most én csábítom őt: elvezetem a pusztába, és szívére beszélek.” Hós. 2.16

Isten lélek gyógyító munkájának a betetőzése a Krisztusban kapott kegyelem. A mennyei Atya Krisztust a bűnös emberhez küldte. A beteghez, akinek orvosra van szüksége. Milyen sokszor hangzott el a gyógyítások alkalmából Jézus ajkáról „Bízzál! Megbocsátattak a bűneid.

Testi gyógyulásnál is fontos a bizalom az orvos iránt. Isten a legvégsőkig ment el, hogy bebizonyítsa: Benne bízhatunk. Ő meggyógyít, megbocsát. A bocsánat után is igaz marad a reformáció felismerése: „egyszerre bűnös, és egyszerre megkegyelmezett”. Ha ezt átéljük, nem leszünk olyan levertek bűneink súlya miatt, hiszen megbocsátattak, de nem leszünk olyan mellünket veregető evangélikusok, akikre úgy gondoljuk, még Isten felnéz. Tudjuk, halljuk a szívvádjait bűneink miatt.

3.Reményik Sándor így fejezi be versét.
„Hozzátok vissza az én szívemet-...
Szeretni akarok,"


Rideg családi körben felnövekvő gyermekek maguk is lelkileg érzéketlenné válnak, lelkileg szegények lesznek, Isten családjában felnövekedve mi, gyermekei a legideálisabb környezetben élhetünk. Hiszen neki gondja van ránk. Isten közelében élő embernek is vannak gondjai, de van reménysége. A bajban a szabadulás útját is reméljük. Ezt a megtapasztalt szeretet tovább adjuk. A környezetünkben ellő emberekben, (szomszéd, főnök, beosztott, autóstárs) Isten gyermekét látom, akinek Isten rajtam keresztül szeretné eljuttatni az Ő gyógyító hatalmát, a szeretet.

János apostol, ezt ma így foglalja, össze: higgy és szeress! Ugyan is Istenbe vetett hit nélkül nincs teljes emberért munkálkodó szeretet, és az ember szeret nélkül, elhal a hitünk..

Sokan azt mondják: nem érdemes ma már szeretni, segíteni. Önző mondón rohanás előre. Kérjük az új szívet, amelyben a mi Urunk van, amellyel tudunk szeretni.

Új szívet adj nekem Istenem.
Ámen
Szentháromság u. 18. vasárnap 2011-10-23 I.Ján. 3. 18-24.